De samenleving draait vierkant

We leven in een tijd waarin alles sneller, scherper en efficiënter moet. Maar waar cijfers spreken, zwijgt soms de ziel. De samenleving, en vaak ook onze organisaties, draait vierkant.
Niet omdat we verkeerde mensen hebben, maar omdat we de vorm van verbinding zijn kwijtgeraakt.

In de Ubuntu-traditie begint elke ontmoeting in een cirkel. De stoelen worden zo gezet dat iedereen elkaar kan zien. Voordat iemand spreekt, is er stilte.
Dan zegt iemand: Sawubona. “Ik zie jou.”
En de ander antwoordt: Ngikhona. “Nu je mij ziet, besta ik.”

Dat moment is geen formaliteit, geen gewoon welkomstwoord maar een daad van herstel.
Daar begint gemeenschap: niet in beleid, maar in ontmoeting. Elkaar werkelijk zien.

Waar in jouw werk of organisatie draait het nog vierkant?

En wat zou er gebeuren als je de vorm veranderde?

In de Ubuntu in de praktijk-leergang, die ik in februari start onderzoeken we in vijf samenkomsten, precies dat: hoe je de kracht van de cirkel kunt terugbrengen in leiderschap, teams en professionaliteit.

We werken met de Ubuntu-leercirkel: De Bron, De Pijlers, De Dragers en Het Baken,
een cyclische reis van bewustwording naar een sterke gemeenschap.

In elke bijeenkomst vertalen we de principes van Ubuntu naar de dagelijkse praktijk. We gebruiken werkvormen zoals de LeKgotla, de Afrikaanse kring van gelijkwaardigheid, en vullen samen een levende Ubuntu-toolkit: praktische vormen, gesprekken en rituelen die helpen om waardigheid en menselijkheid te verankeren in de cultuur van je organisatie.

Ubuntu is geen theorie om te begrijpen, maar een manier van samenleven die we kunnen herinneren. Iedere keer dat we de cirkel openen, begint iets ouds opnieuw te ademen.

Misschien is het ook voor jou tijd om de stoelen weer in een kring te zetten.
Om te luisteren. Om opnieuw te beginnen.

🙋‍♀️ Sawubona! Ik ben Leontine van Hooft
🧠 Spreker, corporate antropoloog, auteur en B Corp ondernemer
🌍 Ubuntu – Ik ben, omdat Wij zijn en de Planeet is
📚 Prijswinnend auteur van 3 managementboeken en 3 kinderboeken over Ubuntu en Ubuntu leiderschap (Verkrijgbaar in NL & EN)
✨Bedenker van Ubuntopia®, Ubuntu voor kinderen
🗣 Boek mijn lezingen en masterclasses voor jouw congres via www.leontinevanhooft.nl